W powiedzeniu: „jesteś tym, co jesz” zdecydowanie jest dużo prawdy. Nasze wybory żywieniowe w dużej mierze odpowiadają za to, jak się czujemy i jak wyglądamy. Na szczęście świadomość społeczeństwa w tym aspekcie zdrowego odżywiania stale wzrasta. Dowiedz się, jak dokonywać bardziej świadomych wyborów! 


Pojęcie zdrowego odżywiania może być różne dla każdego z nas. To, co służy jednej osobie, niekoniecznie musi sprawdzać się u drugiej. Przykładem może być np. gluten. To dowodzi, że każdy z nas powinien indywidualnie dopasowywać dietę do swojego organizmu, stylu życia, upodobań i ewentualnych schorzeń. Często niezbędna jest wizyta u dietetyka, a czasem wystarczy po prostu kierowanie się metodą prób i błędów. Obserwuj swoje ciało, jego reakcje na poszczególne grupy pokarmów i dobierz dla siebie dietę najlepszą z możliwych. Na początek kieruj się ogólnodostępnymi i uniwersalnymi zasadami. Jak więc wybierać mądrze?


  1. Kupuj i spożywaj produkty jak najmniej przetworzone. Zasada jest prosta: im dalej od natury, tym mniej korzystnie dla Twojego zdrowia. Czym dłuższa lista „tajemniczych” i chemicznych składników z tyłu opakowania danego produktu – tym gorzej. Do przetworzonej żywności zaliczają się: fast foody czy niezdrowe gotowe dania, a także wiele innych.


  1. Uważaj na węglowodany. Pozyskuj je z odpowiednich źródeł, dostarczając ich sobie np. z pełnoziarnistych produktów. Zamiast białej, wysokooczyszczonej i przetworzonej mąki, sięgaj po tę razową. Wybieraj np. żytnie pieczywo na zakwasie, kaszę gryczaną, amarantus czy komosę ryżową.


  1. Ograniczaj cukry. Czy wiesz, że rafinowany cukier znajduje się w produktach, po których byś się tego nie spodziewał? Np. w wędlinach, płatkach śniadaniowych czy w ketchupie. Unikaj cukru kiedy tylko możesz, ograniczając jego ilość lub zastępując go zdrowszymi zamiennikami z naszej oferty, jak np. ksylitol, erytrytol, miód czy syrop klonowy.


  1. Dużo pij. Najlepiej wodę, ziołowe i owocowe herbaty, jak i zdrowe napoje. Takie, które mają w sobie jak najmniej cukru, a jak najwięcej owoców. Pamiętaj, że sklepowa woda smakowa to tak naprawdę nie woda, a napój, i to najczęściej wypełniony chemicznymi dodatkami i słodzikami.


Powyższe zasady są uniwersalne i wprowadzenie ich w życie z pewnością przyniesie wiele korzyści dla wielu osób. Sprawdź ofertę naszego sklepu ekologicznego i zacznij od zdrowych zakupów – tak na dobry początek!