Masz wyrzuty sumienia, że Twoje odżywianie i styl życia nie są w takie, jakbyś sobie życzył?! Czas nad tym popracować! Nie musisz jednak katować się dietami czy spędzać całych dni ćwicząc. Ważne, by wprowadzać zdrowe nawyki małymi kroczkami, jednak sukcesywnie i z zapałem. Dowiedz się, jak to zrobić!


Choć nie ma na świecie identycznych osób i każdy z nas jest po prostu inny, pewne rzeczy są w naszym życiu niezmienne. Na przykład fakt, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy witamin i minerałów. Aby po prostu żyć zdrowiej, należy wprowadzać do swojego życia zdrowe nawyki. Poznaj te najważniejsze. 

  1. Wysypiaj się. Wprawdzie to nic odkrywczego, że człowiek powinien mieć czas na regenerację organizmu i niezakłócony sen. Jak jednak to zrobić, by lepiej się wysypiać i wstawać bardziej wypoczętym, kiedy doba wydaje się za krótka, a noc tak szybko mija? Próbuj kłaść się spać przynajmniej 20 minut szybciej, niż zwykle. Nawet tak krótki czas może pomóc Twojemu organizmowi. Ponadto – wycisz się przed snem, i nie korzystaj z telefonu.


  1. Ruszaj się. „Ale ja nie mam czasu”, „mnie się nie chce”, „ale ja nie mam siły, po całym dniu jeszcze ćwiczyć”. Jeśli z jakichś powodów nie masz czasu, ani ochoty na ćwiczenia z prawdziwego zdarzenia, jest na to sposób. Wykorzystuj codzienne sytuacje do tego, by się poruszać. Jak to zrobić? Oto przykłady: 

– zamiast windy wybierz schody, 

– przedłuż spacer z psem lub wychodź z nim częściej,

– kiedy szef pyta, kto skoczy na pocztę, zgłoś się i wykorzystaj to do zrobienia sobie szybkiego spaceru,

– podczas rozmowy telefonicznej, nie siedź przy biurku, tylko przejdź się po pomieszczeniu,

– jadąc autobusem, spróbuj wsiąść do niego jeden przystanek dalej, robiąc sobie spacer.


  1. Jedz regularnie. Nie nadrabiaj wieczorem tego, czego nie zdążyłeś zjeść w ciągu dnia. Niech 5 posiłków dziennie wejdzie Ci w krew i – jeśli jesz rzadziej – stopniowo zwiększaj ich ilość. Staraj się planować swoje posiłki z dziennym wyprzedzeniem, urozmaicaj swoją dietę, jedz owoce i warzywa w różnych postaciach. Jeśli potrzebujesz szybkiej i sytej przekąski, sięgaj po bakalie, zamiast po czekoladowe batoniki.


Mamy nadzieję, że choć trochę zachęciliśmy Cię do podjęcia wyzwania w walce o lepsze zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj, że liczą się nawet najmniejsze kroki i działania.